Kliknij na zdjęcie by przejść do galerii

niedziela, 21 lipca 2013

W klimacie iłżeckim

Odrestaurowane mury
W drodze na wieżę, schodek po schodku...

Na południu województwa mazowieckiego znajduje się niewielkie miasto Iłża, nad którym góruje malownicza ruina. Jeszcze w średniowieczu Iłża przez pewien czas wyprzedzała gospodarczo leżący ponad 30 km na północ Radom. Jednak z czasem, wskutek rożnych przyczyn traciła na znaczeniu. Istnienie Iłży dokumentuje się już od XII w., a w 1294 r. źródła poświadczają o otrzymaniu przez nią praw miejskich. Natomiast zamek został wzniesiony, staraniem bp Jana Grota w latach 1326 - 1347. Za Budulec posłużył miejscowy kamień. 
Zamek pierwotnie w stylu gotyckim, od połowy XVI w. i w. XVII poddawany przebudowom nabrał elementów renesansowych. Między innymi wystrój i fortyfikacje bastejowe. W czasie potopu uległ zniszczeniu przez wojska szwedzkie i siedmiogrodzkie. W XVII w. dokonano jego odbudowy, jednak po pożarze w XVIII w. został na stałe opuszczony. Mury w ostatnim czasie doczekały się konserwacji. Miejmy nadzieję, że znajdą się życzliwi dla innych dworów, zamków i pałaców czekających na ratunek. Współcześnie zamek jest udostępniany do zwiedzania. Natomiast na jego ternie odbywają się regularnie imprezy historyczne. Co roku w Iłży ma miejsce turniej rycerski, który, oferuje sporo atrakcji, w myśl powiedzenia dla każdego coś miłego.
Widoki z wieży zamkowej
Wystawa w wiosce średniowiecznej
Oto wioska średniowieczna
W tym roku publiczność miała możliwość podziwiać kilka ciekawych pojedynków. Przyglądaliśmy się nieudawanym starciom, w których uderzenia stali o stal rozbrzmiewały gęsto. Na kilku stanowiskach można było podziwiać między innymi stroje średniowieczne, dziewiarstwo średniowiecznych niewiast, przyprawy stosowane w średniowieczu, przy czym dzieci mogły połowić na wędkę drewniane rybki;) Ponadto chętni mogli zmierzyć się w sparingu w iście średniowiecznym stylu (broń służąca do walki była wykonana z materiałów " nie zagrażających zdrowiu i życiu") Po obejrzeniu atrakcji wioski do obejrzenia były kramy z wyrobami rękodzielniczymi, starociami, biżuterią, wikliną.

ciekawy pokaz produkcji papieru...
wioska średniowieczna ;D
Wypoczynek na sianku;D
Stoisko z twórczością rękodzielniczą
pokazy łucznictwa
W niektórych pokazach uczestniczyli widzowie. Organizowano również gry i zabawy dla dzieci .

Na turnieju rycerskim nie może zabraknąć... Turnieju Rycerskiego;)

Oczywiście nie mogło zabraknąć pokazów sokolnictwa.
A dla zgłodniałych...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz