Kliknij na zdjęcie by przejść do galerii

poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Karczma Rzym oraz Kościół Pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Suchej Beskidzkiej

Apsyda

Sucha Beskidzka to urocze miasteczko na południu małopolski, będące dobrą bazą wypadową w Beskidy: Makowski oraz Mały. Jednak poza atrakcjami przyrodniczymi jakie oferuje jego okolica warto tu przyjechać dla interesujących i cennych zabytków. Wśród nich jednym z najsłynniejszych jest XVIII wieczna Karczma Rzym, zamek suski oraz XIX wieczny kościół.
Kościół Pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny powstał na przełomie XIX/XX w., łączy w sobie elementy neoromańskie i neogotyckie. Za główny budulec posłużyła tu cegła, jednak nie brak detali z kamienia. Najbardziej charakterystycznym elementem wybudowanego na planie krzyża kościoła jest wieża licząca 54 m. Świątynia jest jednonawowa, posiada otwarty transept (nawa poprzeczna) oraz wieloboczną absydę (tu na planie koła, pomieszczenie dostawione do świątyni i otarte na jej wnętrze). 

Nad portalem głównym, na fasadzie umieszczono 4- metrową figurę Chrystusa na Krzyżu. Poniżej usytuowano cztery figury naturalnej wielkości przedstawiające Matkę Boską, Św. Jana Ewangelistę, Św. Annę i Św. Józefa. W transepcie znajdują się trzy sklepienia krzyżowo - żebrowe, natomiast w prezbiterium sklepienie kolebkowe z lunetami. sklepienie opiera się na pilastrach, natomiast od strony fasady znajduje się empora chóru, w której osadzony jest kartusz herbu Branickich - Korczak. 
Na uwagę zasługuje również polichromia z 1957 r. oraz dwa ołtarze boczne. Ściany prezbiterium zdobią figury świętych Bp Stanisława, Jana Kante'go, Kazimierza Jagiellończyka i Stanisława Kostki.
Natomiast Karczma Rzym upiększa rynek Suchej już od połowy XVIII w. Inspiratorami jej powstania był ród Wielopolskich, którzy wyprosili u króla przywilej na odbywanie w Suchej 12 jarmarków rocznie. Z tego powodu Karczma stała się miejscem, w którym kupcy dokonywali przypieczętowania transakcji.
Jednak sławę Karczmie przyniosły nie jarmarki, a legendy którymi została osnuta. Najsłynniejszą stworzył Adam Mickiewicz czyniąc ją miejscem w jakim rozegrała się ballada "Pani Twardowska". Na pamiątkę "wizyty diabła" do menu karczmy na stałe weszły diablik i mikstura szatańska. Przed wejściem do Karczmy gości wita naturalnych rozmiarów rzeźba Pana Twardowskiego oraz godło Karczmy " Koń malowany na płótnie".

Budynek Karczmy ze względu na swe tradycyjne budownictwo ludowe znalazł się na Szlaku Architektury Drewnianej jako jeden z jego ważniejszych punktów. Karczma jest budynkiem jednopiętrowym, zrębowym. Pokrywa ją czterospadowy dach z kalenicą tj. najwyższa część dachu utworzona jest na przecięciu połaci dachowych. Elewacje frontową zdobią, tymczasem arkadowe podcienie. W 2005 r. z okazji 600 - lecia powstania Suchej Beskidzkiej przed Karczmą ustawiono pamiątkową fontannę. Karczma jak już zdążyłam wspomnieć posiada nie jedną legendę.

Otóż w swych progach poza Mefistofelesem i Twardowskim, chętnie gościła również beskidzkich zbójników, na czele ze sławnym harnasiem Józefem Baczyńskim.Wewnątrz Karczma posiada niezwykle ciekawy wystrój regionalny nawiązujący do tradycji górali żywieckich i babiogórskich. W jej przedsionku działa mały sklepik z pamiątkami oraz rękodziełem ludowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz