Kliknij na zdjęcie by przejść do galerii

wtorek, 25 lutego 2014

Tarnica




                                     






Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od Wołosatego. Po dotarciu do punktu informacyjno - kasowego BPN zaopatrujemy się w bilety wstępu do parku (7 zł normalny i 3,50 ulgowy). Kierując się szlakiem niebieskim (pokrywa się w znacznej części ze ścieżką dydaktyczną "Orlik krzykliwy") skręcamy za cmentarzem. dalej kierujemy się ścieżką mając po obu stronach łąkę, by następnie po kilku minutach dojść do lasu. Tu przed nami pojawiają się schody, które w leśnym etapie wędrówki jeszcze będą nam towarzyszyć;) W dalszej drodze napotykamy łagodniejsze etapy, przeważnie wędrujemy pod "górę", jednak zdarzają się i lekkie zejścia. Po pewnym czasie napotykamy kolejne schody. Momentami szlak biegnie znów łagodnie, by za pewien czas przysporzyć nam szybszego oddechu. Ogólnie, jednak szlak w moim odczuciu jest jednym z łatwiejszych do pokonania w Bieszczadach. Przed samym wyjściem z lasu musimy pokonać kolejne schody i ... naszym oczom ukazuje się w pewnym oddaleniu Tarnica (1346 m.n.p.m.) oraz nieco na lewo, Szeroki Wierch (najwyższy punkt Tarniczka, licząca  1315 m.n.p.m.). Teraz przed nami ominiecie grzbietu Tarnicy. Dokonujemy tego idąc lekko wznoszącą się ku górze ścieżką. Tym sposobem docieramy na Przełęcz pod Tarnicą. W tym miejscu krzyżują się ze sobą szlak niebieski z czerwonym. My kierujemy się na prawo, szlakiem żółtym na szczyt Tarnicy.


Ze szczytu rozpościera się przed nami wspaniały widok na Szeroki Wierch, Krzemień, Kopę Bukowską, Halicz, Połoninę Caryńską oraz Bieszczady ze strony ukraińskiej wraz z Pikujem włącznie. Na szczycie ustawiono krzyż. Otoczona barierkami Tarnica wyposażona jest w sporo ławek dla strudzonych piechurów. Po nacieszeniu oczu widokiem i daniu wytchnienia kończynom, w drogę powrotną wyruszamy szlakiem czerwonym, mającym nas doprowadzić do Ustrzyk Górnych. Ścieżka biegnie przez niezwykle widokowy grzbiet Szerokiego Wierchu. Po zejściu z Tarnicy, wstępujemy na pierwszy z wierzchołków Szerokiego - Tarciczkę (1315 m n.p.m.). Ten niezwykle widokowy wierzchołek roztacza przed nami pejzaż z Krzemieniem, Bukowym Berdem, Haliczem, Tarnicą i Rozsypańcem. Malowniczo prezentują się również przełęcze, Goprowska (1160 m n.p.m.) pod Krzemieniem i Krygowskiego (Siodło) pod Tarnicą. W ciągu dalszej drogi towarzyszą nam rozległe Połoniny Szerokiego Wierchu. Zapoznajemy traworośla i borówczyska, a na wierzchołkach murawy alpejskie oraz roślinność porastającą skalne szczeliny. Przed nami widoczna jest Połonina Caryńska oraz Mała i Duża Rawka. Idziemy grzbietem, lekko schodząc od najwyższego wierzchołka na kolejne, niżej położone. Od strony południowej podziwiamy piękny widok na Dolinę Terebowca, Bukowe Berdo oraz Krzemień. Z Szerokiego Wierchu schodzimy do lasu. Droga nie wydawała nam się trudna, choć nieco dłuższa od etapu Wołosate- Tarnica.
Była za to znacznie bardziej widokowa, ponadto trasa ta na drogę powrotną jest wybierana przez turystów znacznie rzadziej przez co w spokoju można podziwiać piękne widoki. Po wejściu do lasu napotykamy szeroką ścieżkę i...... schody, jakżeby inaczej. Schody- moje utrapienie;D Osobiście jak już mam wybór to wolę wchodzić po nich, niż schodzić. Schody te są dosyć szerokie oraz w dosyć dużych odstępach jeden od drugiego, mam wtedy uczucie strasznego odrętwienia w nogach, lecz czego się nie zrobi by zobaczyć bieszczadzki las! Mamy sposobność ujrzeć piękną buczynę karpacką, która w pełni prezentuje się podczas jesieni. Jednak, im bliżej końca lasu, tym bliżej końca wędrówki,  o czym informuje nas coraz wyraźniejszy głos potoku Terebowiec. Po minięciu potoku wychodzimy z lasu na szeroką, asfaltową drogę prowadzącą do "centrum turystycznego" Bieszczad - Ustrzyk Górnych. Możemy tu zakupić pamiątki, zaopatrzyć się w prowiant, w jednym z kilku sklepów, znaleźć nocleg, złapać busa czy odebrać samochód z parkingu. Ustrzyki stanowią jedną z nielicznych, dobrze wyposażonych jak na warunki bieszczadzkie baz noclegowych.



Szlaki:
Czerwony: Ustrzyki Górne- Szeroki Wierch- przełęcz pod Tarnicą- Halicz Rozsypaniec- Przełęcz Bukowska- Wołosate ( 3h, z powrotem 2,15 h)
Czerwony z Halicza (1,15 h, z powrotem 1,35 h)
Czerwony z Wołosate (4,50 h, z powrotem 4,05 h)
Niebieski: Wołosate- przełęcz pod Tarnicą (2 h)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz