Największy rozkwit miasta przypadał na wieki XV i XVI. Lublin, usytuowany w połowie drogi z Krakowa do Wilna, korzystał z dogodnego położenia. W 1418 r. Władysław Jagiełło ufundował rusko - bizantyjskie freski w Kaplicy Trójcy Świętej na zamku. W 1474 r. Lublin otrzymał od Kazimierza Jagiellończyka tytuł stolicy nowo powołanego województwa - lubelskiego. Miasto, tym samym urosło do rangi ważnego ośrodka polityczno- gospodarczego w kraju.
W 1569 r. Lublin sał się świadkiem zawarcia unii polsko - litewskiej (Unia Lubelska), która dała początek Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W 1575 r. miasto niestety doznało zniszczeń spowodowanych pożarem, ucierpiały sczególnie gotyckie kamienice. Szybko, jednak podjęto odbudowę, tym razem w stylu renesansowym. W 1578 r. król Stefan Batory powołał w Lublinie Trybunał Korony (najwyższa instancja sądowa dla Małopolski). Tym samym w II poł. XVI w. Lublin znalazł się w gronie najważniejszych miast w kraju.
W latach 1795 - 1809 Lublin znajdował się pod zaborem austriackim. Po zwycięskiej wojnie księcia Józefa Poniatowskiego z Austrią w 1809 r. miasto zostało włączone w granice Księstwa Warszawskiego. W 1815 r., wedle postanowień Kongresu Wiedeńskiego Lublin znalazł się pod panowaniem Królestwa Polskiego, podporządkowanego carskiej Rosji. II poł. XIX w. przyniosła miastu ożywienie, powstawały liczne zakłady, rosła liczba ludności.
W 1918 r. miasto stało się świadkiem powstania Tymczasowego Rądu Ludowego Rzeczypospolitej z Ignacym Daszyńskim na czele, dzięki temu Lublin zyskał na 4 dni tytuł stolicy Polski.
Widok na Grand Hotel |
Ogród saski... |
Lubelska starówka, obecnie w większości odrestaurowana stanowi jedną z najpiękniejszych w Polsce. Spacerując po Starym mieście koniecznie należy zwrócić uwagę na Bramę Krakowską, która pochodzi z XIV w. i choć utrzymana jest w stylu gotyckim, można się w niej doszukać elementów barokowych.
Brama Krakowska |
Baszta gotycka |
Warto również zobaczyć Bramę Grodzką oraz Basztę Gotycką, Kaplicę Trójcy Świętej, nowy ratusz- dawny klasztor karmelitów bosych, stary ratusz, który po przebudowie stał soę siedzibą Trybunału Koronnego(szlacheckiego sądu apelacyjnego), Teatr Stary- najstarszy tego typu budynek w Polsce, z XIX w., kościół św. Jana. Polecam również krypty w Bazylice Dominikańskiej.
Na starym mieście mamy możliwość zobaczenia zespołu kamienic pierwotnie gotyckich (XIV/XV w.), wielokrotnie przebudowywane po 1945 r., odbudowywane. Warto zwrócić uwagę na kamienice Konopniców i Lubomelskich.
Na starówce znajdziemy również prace tamtejszych artystów oraz sprzedawców staroci
Będąc w Lublinie warto również zobaczyć Skansen - Muzeum Wsi Lubelskiej( czynne codziennie IV 9.00- 17.00, V- IX 9.00- 18.00, X 9.00- 17.00, XI- XII 9.00- 15.00. bilet normalny 12 zł. ulgowy 6 zł) oraz Ogród Botaniczny UMCS (przy wjeździe do miasta, od strony Puław). Zapraszam do zapoznania się z mapką zabytków Lublina.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz