Kliknij na zdjęcie by przejść do galerii

poniedziałek, 15 lipca 2013

Pocztówki z Lublina

/Na zdjęciu nasza Vistula, w drodze do Lublina/

Osadnictwo w rejonie Lublina sięga już wieku VII. Prawdopodobnie pierwszy gród powstał tu w wieku XI. Wiek później Lublin, nazywany w początkach swego istnienia Lublą stał się już siedziba kasztelani i archidiakonatu. W wieku XIII książę ruski, Daniel Halicki wzniósł pierwsza murowaną budowle w grodzie- wieżę obronną na wzgórzu zamkowym.
Warto wybrać się na spacer Krakowskim Przedmieściem i popodziwiać tamtejsze kamienice.
W 1317 r. ksiąze krakowski i sandomierski Władysław Łokietek wydał przywilej nadający Lublinowi prawa miejskie. W rozwijającym się ośrodku handlowo- rzemieślniczym, z czasem zaczęły powstawać okazałe budowle. Powstały m.in. zespół kościelno- klasztorny dominikanów (przybyli do Lublina już w 1260 r.) oraz  mieszczańskie kamienice. W XIV w. Kazimierz Wielki otoczył miasto murem obronnym oraz wzniósł murowany zamek z Kaplicą Trójcy Świętej.
Największy rozkwit miasta przypadał na wieki XV i XVI. Lublin, usytuowany w połowie drogi z Krakowa do Wilna, korzystał z dogodnego położenia. W 1418 r. Władysław Jagiełło ufundował rusko - bizantyjskie freski w Kaplicy Trójcy Świętej na zamku.  W 1474 r. Lublin otrzymał od Kazimierza Jagiellończyka tytuł stolicy nowo powołanego województwa - lubelskiego. Miasto, tym samym urosło do rangi ważnego ośrodka polityczno- gospodarczego w kraju.
W 1569 r. Lublin sał się świadkiem zawarcia unii polsko - litewskiej (Unia Lubelska), która dała początek Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W 1575 r. miasto niestety doznało zniszczeń spowodowanych pożarem, ucierpiały sczególnie gotyckie kamienice. Szybko, jednak podjęto odbudowę, tym razem w stylu renesansowym. W 1578 r. król Stefan Batory powołał w Lublinie Trybunał Korony (najwyższa instancja sądowa dla Małopolski). Tym samym w II poł. XVI w. Lublin znalazł się w gronie najważniejszych miast w kraju.
Przyszło lato, przyszedł czas na wietrzenie  pościeli.....
Upadek świetności miasta przyszedł, jednak  nieubłaganie wraz z XVII w. Przyczyniły się do tego wojny kozackie oraz "Potop szwedzki". Szwedzi i Kozacy grabili miasto i jego mieszkańców, a epidemie dziesiątkowały ludność. Krótkie ożywienie gospodarcze, które dał wiek XVIII, zakończył III rozbiór Polski (1793 r.)
W latach 1795 - 1809 Lublin znajdował się pod zaborem austriackim. Po zwycięskiej wojnie księcia Józefa Poniatowskiego z Austrią w 1809 r. miasto zostało włączone w granice Księstwa Warszawskiego. W 1815 r., wedle postanowień Kongresu Wiedeńskiego Lublin znalazł się pod panowaniem Królestwa Polskiego, podporządkowanego carskiej Rosji. II poł. XIX w. przyniosła miastu ożywienie, powstawały liczne zakłady, rosła liczba ludności.
W 1918 r. miasto stało się świadkiem powstania Tymczasowego Rądu Ludowego Rzeczypospolitej z Ignacym Daszyńskim na czele, dzięki temu Lublin zyskał na 4 dni tytuł stolicy Polski.
Pędzikiem na sesyję ślubną 
We wrześniu 1939 r. miasto zbombardowały niemieckie samoloty. W 1941 r. hitlerowcy rozpoczęli budowę obozu koncentracyjnego na Majdanku. Powstało getto, skupiające 40 tys. ludności pochodzenia żydowskiego. W 1942 r. okupant dokonał jej zagłady w obozach na Majdanku, w Bełżcu i Sobiborze. 24 lipca 1944 r. do miasta wkroczyli Rosjanie, kreując Lublina na okres 164 dni tymczasową stolica Polski.
Widok na Grand Hotel
Kamienice na rynku to wspaniale odrestaurowane zabytki, tu kamienica Konopniców

O zabytkach złów kilka:

Idąc Krakowskim Przedmieściem dojdziemy do Alei Racławickich, gdzie napotkamy Ogród Saski, do którego wstępu "strzeże" rogatka miejska pochodząca z XIX w., w stylu neogotyckim, posiadająca cztery wieżyczki zwieńczone smukłymi hełmami oraz attykę.

Ogród saski...
Lubelska starówka, obecnie w większości odrestaurowana stanowi jedną z najpiękniejszych w Polsce. Spacerując po Starym mieście koniecznie należy zwrócić uwagę na Bramę Krakowską, która pochodzi z XIV w. i choć utrzymana jest w stylu gotyckim, można się  w niej doszukać elementów barokowych.
Brama Krakowska
Baszta gotycka

Warto również zobaczyć  Bramę Grodzką oraz Basztę Gotycką, Kaplicę Trójcy Świętej, nowy ratusz- dawny klasztor karmelitów bosych, stary ratusz, który po przebudowie stał soę siedzibą Trybunału Koronnego(szlacheckiego sądu apelacyjnego), Teatr Stary- najstarszy tego typu budynek w Polsce, z XIX w., kościół św. Jana. Polecam również krypty w Bazylice Dominikańskiej.


Na starym mieście mamy możliwość zobaczenia zespołu kamienic pierwotnie gotyckich (XIV/XV w.), wielokrotnie przebudowywane po 1945 r., odbudowywane. Warto zwrócić uwagę na kamienice Konopniców i Lubomelskich. 

Na starówce znajdziemy również prace tamtejszych artystów oraz sprzedawców staroci

Będąc w Lublinie warto również zobaczyć Skansen - Muzeum Wsi Lubelskiej( czynne codziennie IV 9.00- 17.00, V- IX 9.00- 18.00, X 9.00- 17.00, XI- XII 9.00- 15.00. bilet normalny 12 zł. ulgowy 6 zł)  oraz Ogród Botaniczny UMCS (przy wjeździe do miasta, od strony Puław). Zapraszam do zapoznania się z mapką zabytków Lublina.

Spacerując Starówką Lublina, miniemy wiele zabytkowych kościołów, do których warto wstąpić przynajmniej na chwilę by przyjrzeć się bogato wyposażonym wnętrzom, prezentującym różne style i okresy w historii. Polecam klasztor i kościół pw. św. Piotra i Pawła, kościół pod wezwaniem św. Piotra Apostoła. 
surrealistyczne kamienice znajdują się na wprost zamku

Warte zobaczenia są również kamienice na placu zamkowym. Dziesięć socrealistycznych kamienic, zwraca uwagę swoim charakterystycznym ułożeniem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz